Wiatrówki dzielą się na wiele typów. Pod względem rozmiaru dzielą się na wiatrówki długie, jak i wiatrówki krótkie. Zaś pod względem zasilania kategorii jest więcej, dla przykładu wiatrówki łamane, czy napędzane gazem CO2 w kapsułkach.
Są to wiatrówki w rozmiarach karabinów o zasięgu celnego strzału na spokojnie przekraczającym 50 metrów, a dochodzącym do 100 - 120 metrów. Dzielą się one na kilka typów zasilania, między innymi na wiatrówki łamane, jak i wiatrówki PCP.
Wiatrówki Łamane
Bardzo popularna, klasyczna metoda przygotowania wiatrówki do strzału, spotykana głównie pośród wiatrówek rekreacyjnych. W wiatrówkach łamanych naciągnięcie sprężyny oraz kompresja powietrza odbywa się poprzez "łamanie" lufy. Łamane wiatrówki są zazwyczaj wiatrówkami jednostrzałowymi, nie mają one magazynków i po każdym strzale trzeba umieścić w nich kolejny pocisk ręcznie.
Wiatrówki PCP
Są to najbardziej zaawansowane technologicznie wiatrówki na rynku. Nie posiadają odrzutu i są bardzo celne na dalekim dystansie. Śrut wystrzeliwany jest z nich za pomocą sprężonego powietrza zmagazynowanego w zbiorniku zwanym kartuszem, który zazwyczaj znajduje się pod lufą. Kartusz ten starcza zazwyczaj na około 100 strzałów (zależnie od modelu), a uzupełnia się go z użyciem specjalnego kompresora. Wiatrówki te wyposażone są też w magazynek, dzięki czemu można oddać kilka / kilkanaście strzałów bez potrzeby przeładowania.
Są to wiatrówki w rozmiarach pistoletów. W naszym sklepie znajdą się w tej kategorii wiatrówki, które śrut wystrzeliwują za pomocą sprężonego gazu CO2, ładowanego w 12-gramowych jednorazowych kapsułkach wystarczających na około 50 strzałów (zależnie od wiatrówki). Dzielą się one na pistolety i rewolwery, wszystkie są wielostrzałowe z magazynkami. Wiatrówki krótkie sprawdzają się świetnie w przedziale zasięgowym 20 do 30 metrów. Wystrzał tych wiatrówek nie generuje odrzutu, jednakże w niektórych modelach znajdziemy system "Blow-Back", który wykorzystuje część mocy wystrzału by poruszyć zamkiem, w ten sposób imitując działanie prawdziwej broni i tworząc odrzut porównywalny do odrzutu w palnym odpowiedniku.
Wiatrówka bez śrutu nic nie zdziała, a śrutu do wyboru jest mnóstwo, niektóre typy bardziej ogólne i uniwersalne, inne zaś wyprodukowane z myślą o wykorzystaniu do konkretnego celu. Dobór odpowiedniego typu nie jest prosty, i zazwyczaj odbywa się metodą prób i błędów, a różnica tkwi w osiągach.
Śrut stalowy BB
Śrut stalowy typu BB zazwyczaj występujący w kalibrze 4,46 mm to optymalny wybór do wiatrówek krótkich napędzanych gazem CO2.
Płaski
Śrut płaski świetnie sprawdza się jako śrut treningowy przy strzelaniu do tarcz. Dzięki jego płaskiemu zakończeniu wycina on spore okrągłe dziury w tarczach, dzięki czemu wyraźnie widać gdzie się trafia. Jego budowa ogranicza jednak zasięg, więc powinno się go używać na krótkim, góra średnim dystansie.
Zaokrąglony
Śrut zaokrąglony nadaje się idealnie do strzelania na dystans. Jego budowa mocno ogranicza opór powietrza dzięki czemu pocisk poleci dużo dalej od innych.
Szpiczasty
Śrut szpiczasty jest najlepszym wyborem gdy chodzi o przebijanie na przykład puszek czy kartonów. Ostre zakończenie powoduje, że pocisk ma całkiem niezły zasięg i bez problemu przebija cel.
Kolejnymi ważnymi elementami wyposażenia każdego kto czerpie frajdę z wiatrówek są tarcze i kulochwyty. Co nam po tym że mamy czym strzelać, jeśli nie mamy do czego strzelać? W naszej ofercie znajdą się kulochwyt 14x14 cm, tarcze małe, które można zamontować do kulochwytu, jak i tarcze duże w rozmiarach 50x70 cm z ciekawymi nadrukami.
Na naszej stronie znajdą Państwo podstawowy ekwipunek do konserwacji i czyszczenia wiatrówek. W razie wystąpienia uszkodzenia wiatrówki objętego gwarancją prześlemy wiatrówkę na serwis do producenta.